Android Lollipop’ un özellikleri

Android Lollipop’un arayüzünden itibaren başlarsak, tüm uygulamalar ve hizmetler “Material Design” altında yenilenmiş görünüyor. Bu arayüzle birlikte resimler, fontlar, ışıklar, ışıklandırma ve tüm görseller çok daha doğal olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama arasında geçiş yapıldığı esnada ortaya çıkan hareketli animasyonlar, Android’in yıllarca eleştirildiği silik görünümü bir çırpıda yok etmiş.

screenshot_4(5)

Android Lollipop’taki bildirimler, kilit ekranında görülüyor. Bildirimleri tek parmak hareketiyle kapatabilir, ayrıca mesajlara kilidi açmadan cevap verebilirsiniz. “Öncelik” modunu kullanarak istediğiniz uygulamadan gelecek olan bildirimleri seçebiliyorsunuz.

Android’in son işletim sisteminin performansı da bir önceki sürümlere göre hayli geliştirilmiş. Bir önceki sürümden 4 kat daha hızlı olduğu söylenen Android Lollipop’ta, uygulamaları çalıştırıp aralarında geçiş yapmak artık çok daha seri bir şekilde yapılıyor. Android Lollipop’un 64 bit işlemcilerini de destekleyeceğini söylememizde fayda var.

Son işletim sistemiyle birlikte SELinux özelliğinde şifre yazılımı da yüklü olarak gelecek. Android Smart Lock özelliğiyle otomobille ya da akıllı saatle etkileşime geçildiğinde cihaz otomatik olarak açılacak.

NFC sistemiyle, eski cihazınızda bulunan tüm bilgileri yeni cihazlara daha basit bir şekilde taşıyabiliyorsunuz. “OK Google” özelliği sayesinde telefona dokunmadan görüşme yapabilir, mesaj yazabilir ve internet sitelerinde rahatça gezinebilirsiniz.

 

 

 

Alıntıdır.

http://www.webtekno.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir