Xiaomi’ den büyük iddia

Xiaomi, kısa bir süre içerisinde akıllı telefon pazarında önemli bir yer elde etti. Pazarın en iyi listesinde 3. ve 4. sıralara yerleşen Çin’in büyüyen devi Xiaomi, artık hedefi çok daha yüksek tutuyor.

Xiaomi sadece belirli ülkelerde satış yapsa da, elde ettiği rakamlar ne kadar başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Sadece son çeyrekte 20 milyon civarında bir satışa ulaşan şirket, Sony, LG, HTC gibi köklü şirketleri geride bırakmayı başardı.

Xiaomi’nin patronu Lei Jun’un yaptığı açıklamada, şirketin 5-10 yıl içerisinde Apple ve Samsung’u geride bırakarak dünyanın en iyi performanslı akıllı telefon üreticisi olacaklarına inandığını söyledi. Jun, zirveyi yakaladıkları andan itibaren tüm dünyada geniş çaplı ürün satışına başlayacaklarını söyledi.
Xiaomi, donanım kısmında olduğu kadar yazılım tarafında da önemli işler yapıyor. Şirketin bünyesindekiMI adlı arayüzü, toplamda 60 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Gelecek yılın sonuna kadar da bu rakamın 200 milyonu bulması bekleniyor.

Sonuç olarak şirketin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat zirveye oynamak istiyorlarsa pazarlama bölgesini daha geniş tutmalılar. Bunu yapmadıkları taktirde, yalnızca zirvedeki şirketleri zorlayan bir şirket olarak kalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir