“Yazılım Mühendisliği” adlı yazımın eki

Merhaba arkadaşlar. Fizikist sayfasında yayınladığımız yazılardan birisi de en çok merak edilen mesleklerden birisi olan ve detayları parça parça bilinen “Yazılım mühendisliği”. Aslında bu mesleğe en ince ayrıntılarına kadar bu yazıda yer vermiştim. Ama gerek okul ile ilgili gerekse bölüm içeriği ile ilgili bazı sorular son zamanlarda çok gelmeye başladı. Günde belki 20-30 kişiye aynı şeyleri mesaj olarak gönderiyorum, elimden geldiğince sorularınıza bakmaya çabalıyorum ama. Ortak bir yazıda en çok konuşulan soruları bir araya getirmenin, bu yazıya ışık tutacağını düşündüm.

Mail ve mesaj yoluyla ulaşan arkadaşların sorularını ve verdiğim cevapları birebir paylaşıyorum. Herkese aynı cevapları veriyorum bu arada 🙂 

 • Neden Elazığ ve Fırat Üniversitesinde okudunuz?

Yazılım mühendisliği devlet üniversitesi olarak ilk Elazığ’ da Fırat üniversitesinde kurulmuş ve öncülüğünü akademik kadro ile kuvvetlendirmeye çalışmış bir bölümdür.

 • Yazılım mühendisliği sizce nasıl bir meslek? Acaba tercih edilmeli mi kararsızlık yaşıyorum. Kısaca özetler misiniz?

Yazılım mühendisliği kavramı Türkiye’ ye biraz geç gelmiştir. Aslında bana göre, çağın 10 adım gerisinden gelmemizin tek sebebi yazılım, teknoloji ve bilişim dünyasına verdiğimiz zaafiyetten kaynaklandığıdır. Amerika 1950′ li yıllarda yazılım mühendisliği kavramına nato da karar verdiği sıralarda teknolojik donanmasının Dünya’ ya hükmedeceğininde kararını vermişti. Olsun yine de hiçbir şey için geç kalmadık. Eminim ki ülkemizde de genç potansiyel ile çok güzel şeyler yapılacaktır 🙂

 • Yazılım mühendisliği mi yoksa Bilgisayar mühendisliği mi? Arasındaki fark nedir?

Yazılım mühendisliği aslında bilgisayar mühendisliği’ nin bir alt dalıdır. Bilgs. Mh. de Elektrik-Elektronik Mh. bir alt dalıdır. Özet ile bilgs. müh. bölümünde 2 ayrı dal üzerine eğitim verilir. Donanım ve yazılım. Donanım= Elektronik temeller üzerine bilgisayar eğitimi. Yazılım= Donanımı hükmedecek şekilde çalışan ve sistemi kontrol etmeyi hedefleyen, bir amaç uğruna geliştirilen ve uygun işlevini yerine getiren, belirli algoritmik(mantıksal bir yol diyelim) yapıya bağlı çalışan soyut bir kavramdır. Kısacası bilgisayarı kullanmamıza yarıyan her şey bir yazılımdır. ( bilgisayardan kasıt sadece bilgisayar değil, akıllı telefon, tv, çamaşır mak., trafik lambaları vs.vs.) Yazılım mühendisliği bölümü de tamamen yazılım kavramı üzerine eğitim alan, baştan sona yazılım geliştirme, testi, bakımı ve kalitesi, yazılım geliştirme metodolojileri gibi yapılar üzerinde çalışılan bir meslektir. Detayları bu yazıda.

 • Yazılım mühendisi olan kişiler piyasa da kolay iş bulabilir mi?

İş bakımından şunları söyleyebilirim. Hangi mühendislik bölümünü okursanız okuyun. Odtü, itü, boğaziçi, bilkent vb gibi okullar olmadıkça kendinizi geliştirmeden iş bulmanız ya çok zor, ya torpille, ya da düşük maaşlarda… Hatta yukarıda saydığım okul mezunu arkadaşlardan da işe giremeyen kpss zorlayıp devlete atanan arkadaşlarımı biliyorum. Eğer okul hayatınızdaki süreçte ve staj zamanlarında az çok kendinizi geliştirip projeler yaparak programlama dillerinden popüler olanlarına hakim olursanız. En kolay iş bulabileceğiniz ve çok yüksek maaşlarda çalışabileceğiniz mühendislik yazılım mühendisliğidir. Tersi de aynı şekilde doğru orantılıdır.

 • Yazılım mühendisi olmayı çok istiyorum ama kendimde o profili göremiyorum. Sizce ön plandaki özellikler ne olmalı?

Bu bölümü tercih edecek olan arkadaşlarıma tavsiye olarak sahip olmaları gereken özellikleri anlatayım:

*Soyut şeyler ile uğraşmaktan zevk alması gerekiyor. İyi miktarda hayal gücü,

*Sayısal zekâsına güvenmesi gerekiyor. (Bazı okullarda Matematik-Bilgisayar bölümleri vardır, araştırılırsa yazılımın matematiksel düşünce gücüne dayanması sonucuna varılır.)

*Kendini sürekli geliştirmesi ve yeniliğe açık olması gerekiyor. Daha önce yukarıda anlattığım gibi, teknoloji çok hızlı ilerliyor. Mesleğinizden birkaç yıl uzakta kalmanız veya kendinizi geliştirmemeniz sizi çok gerilerde bırakabiliyor. Makine veya İnşaat Mühendisliği gibi bölümlerde içerikler genelde sabittir. Ama yeni bir teknoloji, Yazılım Mühendisi için takip edilmesi gereken en önemli etmendir.

*Sabırlı, istekli ve azimli olmanız gerekiyor. Günlerce, aylarca hatta yıllarca yazdığınız ve ortaya çıkardığınız bir programı düşünelim. Binlerce satır kodların arasında bir virgül (“,”) veya bir nokta (“.”) istenmeden konulsa tüm yazılım derleme hatasına düşer ve çalışmaz. Geliştirdiğiniz algoritma eğer çelişkili bir yapıya sahipse ve iyi hazırlanmamışsa kod yazma size ızdırap olur ve içinden çıkılmaz bir hâl alır.

 • Yazılım mühendisi olup Hacker’ lığa yönelebilir miyiz?

Elbette evet. Eğitim içeriğinde bilgi güvenliği ve network üzerinde epey durulıyor ama Yazılım mühendisliği bölümünün de bir alt dalı olan Adli bilişim mühendisliği var. Eğer hacking, bilgi güvenliği, veri şifreleme/çözme, beyaz şapkalı hacker gibi kavramlar ilginizi çekiyorsa adli bilişim mühendisliği ile ilgili buraya bakabilirsiniz.

 • Hangi üniversite de sizce yazılım mühendisliği okumalıyım? Bölümü okurken yandal veya çift anadal yapabilir miyim?

Üniversiteden üniversiteye bu bölüm içeriği değişkenlik gösterebilir. En çok sorulan soruya bu maddede yer vereyim. Ben Fırat Üniversitesinde(FÜ) Teknoloji Fk. bu bölümü bitirdim. 3.sınıfa geçerkende çift anadal yaparak mühendislik fakültesinde mekatronik mühendisliği bölümünü kazandım. Kendi bünyemde yani kendi okulumda bildiğim kadarı ile size ışık tutabilirim. Celal Bayar Üni.(CBÜ) vb. birkaç okulda daha bu bölüm açılmış sanırım. Kıyaslama yapmak yanlış olur şöyle ki, en çok sorulan soru: FÜ’ de mi bu bölüm daha iyi yoksa CBÜ’ de mi? Arkadaşlar bu noktada ne yapın biliyor musunuz. Açın her iki bölümün sayfasını. Hocaları inceleyin. Kim ne üzerine uzman veya kariyeri ne? hepsini görebiliyorsunuz. Bu da verilen eğitimi gösterecektir. Başka bir okulu gidip görmeden böyle bir yargıya cümleyi bağlayamam. Ama kişisel olarak soruyorsanız. Kendi okulumdan çok memnunum. İyi ki de gelmişim diyebiliyorum. Ama memnun olmayan var mı? Var elbette. Dersleri geçemeyip bırakıp gidenleri de gördük.

Çift anadal veya yandal konusu okuduğun/okuyacağın üniversite bünyesinde olup olmadığına bağlı. Ortalamana göre değerlendirilmeye alınıyorsun. Eğer tercih ettiğin bölümü kazanırsan ortak derslerinin yoğunluğuna göre okuyup okuyamayacağına karar veriliyor. YÖK ün çift anadal ile ilgili en son kararında (2014) ikinci anadalından toplam 24 ders vererek mezun olabiliyorsunuz. Ama güncel durum nedir bilmiyorum.

 • Elazığ sizce nasıl bir şehir?

Ben ilk başlarda hiç sevmiyordum Elazığ’ ı. Ama şimdi özlüyorum. Zaman sonra çok sevmeye başladım. Büyükşehir den geldim. Alışmam zor oldu ama. Şu an Elazığ’ da akademik kariyere devam etmeyi ve kalmayı bile kurguluyorum bazen kafamda. 🙂

 • Yazılım mühendisliği okumaya değer mi?

Kişisel olarak bilgisayara, matematiğe, mantığa, çözüm üretmeye, senaryo kurmaya, hayal etmeye ve sabırlı olmaya güveniyorsan. Bence değer.

 • Sizce bilgisayar mühendisliği mi yoksa yazılım mühendisliği mi?

Bence. ben yazılımcıyım. Yani nasipse yazılım sektöründe çalışacağım. Eğer okuyacağım üniversite odtü, itü, ytü, boğaziçi, bilkent, gazi, hacettepe’ nin bilgisayar mühendisliği bölümü değilse. Ben direk yazılım mühendisliği bölümünü seçerim. Öyle de yaptım. Çünkü saydığım okulların bilgisayar mühendisliği bölümlerinde yazılım a çok fazla yer veriliyor. Okulların isimleri de kaliteli. Bu okullar dışında da direk yazılım mühendisliğini seçerim. Sonuçta fırat kötü bir okul değil. URAP’ ın mühendislik sıralamalarına bakarsanız Türkiye de mühendislik eğitiminde 9.sırada (2016)

 • Fırat Üniversitesinde Yazılım Müh. bölümünün puanının düşük olması tercih esnasında beni tedirgin ediyor. Sizce ne yapmalıyım?

Seni bu konuda anlayamayabilirim. Çünkü biz tercih yaparken bu kadar düşük değildi. Alt sınıfların derslerde zorlanması ve sınıfta bir iki kişi hariç herkesin ortalama barajına takılıp kalmasının sebebi, seviyenin düşmesi olsa gerek. Ama seni temin edebilirim. Puanının düşmesinin tek sebebi Elazığ’ ın Doğu ili olması. Bu okulu ve şehri böylece al Batı’ ya koy. Türkiye nin en fazla tercih edilen okulu olacaktır. Kampüsü 3. büyük kampüs. Mühendislik kampüsünde her bölüm farklı binalarda. Ama Doğu sınırlarında yer aldığı için malesef puan olarak düşük olsa gerek. Elazığ’ ın insanları milliyetçidir. Akademisyenleri Elazığ’ lıdır. Başka şehire hizmet vereceğime toprağıma faydam dokunsun tarzı insanlardır. O yüzden çok başarılı hatta Türkiye de sayılı hocalar Fırat Üniversitesi’ nde kendi memleketine hizmet vermesi düşüncesiyle kalmaktadır. Çok denk geldim böyle hocalarıma. Bence detaylıca araştırmaya devam et. Karar ve son söz sana ait olsun.

 • Yazılım mühendisliğinde okumaya başlayınca tavsiyeleriniz neler olur?

Kesinlikle ama kesinlikle ingizilce. Benim şu an için biraz eksiğim var bu konuda. Açığımı kapatmak için çabalıyorum. Özel olarak aldığım ingilizce eğitimimi bıraktığıma çok pişman oldum sonradan 🙂 Çünkü yazılımın ana dili İngilizce. %100 mesleğinizdeki etkisini doruklarına kadar hissedeceksiniz.

Sürekli yeni teknolojileri araştırın. Proje geliştirin. Yeni fikirler üretip gerçekleştirmeye çabalayın. Herhangi bir programlama dilini en inc detaylarına kadar (proje yaparak) hakim olmaya çabalayın. En büyük tavsiye bu olsa gerek. Hem mesleğinize sizi bağlı tutar hemde kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Mezuniyet ortalamanızı yüksek tutmak için dersleri de boşlamayın 🙂 Bazı kurumlar mühendis alımlarında mezuniyet ortalamasının yüksek olmasını isterler. Örneğin; Tubitak, Aselsan, Havelsan vb.

 

Genel olarak SSS’ ler bu şekilde. Aklıma geldikçe yazıyı yine güncelleyeceğim. Şimdilik hoşcakalın.

Saygılarımla…

Melih Hilmi ULUDAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir