Hangi Notebook’ u almalıyım?

Before-Apple

Notebook’ ta önerdiğim ve yakınlarıma zorla aldırdığım bilgisayardır Asus 🙂 Üniversiteyi kazanma aşamasında (Yaz tatilinde) Electroworld IT departmanında bilgisayar satarken müşterilere de bahsettiğim gibi Notebook’ larda çok aşırı bir indirim olmadıkça önceliği Asus ve Dell’ e verin. (Daha sonra Lenovo olabilir) Bir olayla anlatayım bunu.

Üniversiteyi kazandığım da insanlara sattığım gibi bende başka bir yerden Asus notebook aldım. Bilgisayarı ilk açtığımda sesinde bir boğukluk olduğunu hissedince müşteri hizmetlerini arayarak garantiye göndermemi istediğimi ve mağdur olduğumu belirttim. Telefonun arkasında konuşan arkadaş siz gönderin biz inceleme yapalım ilk açışınızda bu problemi aldıysanız hoparlör kendisinde bir sıkıntı vardır diyerek göndermemi istedi. Aradan tam 3 gün geçti bana dönüş yapıldı ve üretimden kaynaklanan bir hata olduğunu vee sizin yeni aldığınız bir bilgisayarda böyle hasarlı tamirin sizi üzeceğini düşündüğümüz için adresinize yeni bir ürün yolluyoruz dediler.Ve lafı uzatmayayım daha fazla. Yeni bilgisayarım geldikten hemen sonra (yaklaşık 1 hafta) ben DvdRom u çok hızlı kapattığım için geri açılmadı 🙂 bir daha gönderdim ve bana tamir etmeden tekrar sıfırını gönderdiler. (Sanırım hatanın bende olduğunu biliyorlardı ama Asus farkını yaşasın istediler 🙂 )

Sonuç olarak ben onlara çok daha fazla müşteri kazandırmış oldum onlarda bana ne istediysem yaptılar 🙂

İşin şakası bir yana, Asus ve Dell’ in kasasını açıp kurcaladığım ve kullandığım için söylüyorum malzeme kalitesini hissedersiniz. Asus zaten anakart’ ta dünya 1.si olduğu için iç donanımına diyecek bir şey yok. Dell ise müşterilerine bir nokta da Asus tan daha iyi bir hizmet sunuyor. Şöyle:

Dell bilgisayarınızda sorun var ve garantiye gidecek. Arıyorsunuz servisi 3 gün içinde teknik elemanlarını gönderiyorlar ve yanınızda bilgisayarınızı yapıyorlar. Şayet ki yapılamadı. Araba da sıfırını bulundurdukları için yeni bir bilgisayar sahibi oluyorsunuz. 🙂

Arkadaşlar, bir laf var “ucuzu alacak kadar zengin değilim.” O yüzden benim fikrim notebook konusunda ucuza kaçmayın. Asus kalitesi ve Dell güvencesini hiçbir firma vermiyor. Bir ürün alıyorsunuz en az 1.000 tl ye. Sadece almak için alıyorsunuz kimse de düşünmüyor bu ürün yarın bir gün servise gidecek acaba servisi nasıl hizmet veriyor? veya bu bilgisayarın kasası, paneli vs malzemesi ne kadar kaliteli? Bu kriterlerde notebook’ larda büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir