C Sharp Eğitimi

FEBİTEK aracılığı ile C# eğitimini canlı olarak ben gerçekleştirdim. 3 ayrı oturumdan oluşan bu eğitimde C#’ a bir giriş gelişme sonuç yaptık. (Giriş eğitimini atlayabilirsiniz teknik bir sorundan dolayı ekran bir süre yayınlanmamıştı.)Sayfam da paylaşmıştım zaten burada bir araya toplamak istedim. Eğer C# üzerinde ilerlemek isterseniz bu eğitim sizin için altyapılı bir başlangıç olabilir.

Bu Eğitimde neler yaptık?

1. Giriş Eğitimi

 • C# giriş yaptık ve öneminden bahsettik.
 • C# nasıl gelişti alt yapısı neler .Net platformunun çalışma prensibi
 • JIT derleyicileri vb. kavramlardan bahsedildi.

Biraz daha sohbet havasında bir sunum oldu açıkcası

Not: 29 dakikalık bu süreçte 17. dk ya kadar ekran yayınlanmıyor.

İlgili döküman: C# Eğitimi


2. Gelişme Eğitimi

 • C# ‘ ta Sınıf ve Metotlardan detaylı bir şekilde bahsettik
 • Güzel algoritma örnekleri çözdük
 • Ve bu örnekleri sınıf/metot ilişkisi içerisinde geliştirerek pekiştirmiş olduk.
 • Visual Studio’ yu da tanımış olduk

İlgili döküman: c#-2 metotlar

Proje Dosyası:uygulama


 

3. Sonuç Eğitimi

 • MSSQL kullanarak Veritabanı oluşturduk
 • Veritabanı bağlantısı yaptık
 • Tasarım yaparak bir uygulama geliştirdik. Bunun adı Parola Yönetim Sistemi (Amaç: Parolalarınızı kendi güvenliğiniz altında tutabileceğiniz bir ortam oluşturmak)
 • Bu uygulamayı geliştirirken  metotlar kullandık ve bu metotlara veri tabanına kayıt ekleme/ silme ve güncelleme işleri yaptırdık.
 • Formlar arası veri alış verişi ile veritabanındaki kaydı yeniledik.

 

İlgili Döküman: ProjeDosyasınıİndir

Ekran Görüntüleri:

1

Şekil1. Kullanıcı girişi

3

Şekil2. Ana panel (Kayıt ekleme/ silme/ güncelleme ve datagrid içerisinde listeleme)

 

2

Şekil3. Veriyi farklı bir formda güncelleyerek yenileme

 

Şahsi Görüşüm: Faydalı bir eğitim olduğu düşüncesindeyim. C# yeni başlıyor iseniz 2. ve 3. eğitimler kafanızdaki problemleri alacaktır. Ve iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız. 1. eğitimi ise sohbet havasında dilerseniz dinleyebilirsiniz.

Arkadaşlar, yazılım sonu olmayan bir okyanus gibi. Bilmişlik yaptığımdan söylemiyorum biraz tecrübe edindiysem eğer: istediğiniz kadar hakim olduğunuzu sanın, sabah uyandığınızda yeni bir teknoloji gelişmiş oluyor. Ve ona uyum sağlamak zorunda kalıyorsunuz. Çok sabır ve üzerine düşmenizi istiyor. İnanılmaz büyük bir projenizde çok çok küçük bir hata ile çalışmadığı zamanlar oluyor. Eğitimi yaparken benimde takıldığım atladığım yerler oldu vakit kaybetmemek adına geçmek zorunda kaldım. Ama gece vakti özellikle çayınızı (javatarlar için kahve 🙂 ) alıp bilgisayar başında karanlık ortamda kod yazmaktan hoşnut iseniz, siz zaten bir yazılımcısınız 🙂

C#’ ta o kadar büyük projeler geliştiriliyor, o kadar ciddi şeyler yapılıyor ki bu bizim yaptığımız eğitim onlar yanında değişiken tanımlama gibi bir şey 🙂 İşletim sistem, genelde C dili ile yazılıyor ama C#’ ta bir İşletim sistemi yazılacak kadar güçlü bir dil oldu. (Çok büyük bir çalışma ile dil kendini her saniyesinde yeniliyor.) Programlamanın temeli olmak maksatlı yaptığımız bir eğitim tabiki. Eğer katkı sağlayabildiysem ne mutlu bana 🙂 Yeni bir çalışma ile görüşmek üzere, şimdilik hoşcakalın…

Melih Hilmi ULUDAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir