Mockito ile UNIT (JUnit5) Test Kullanımı

Merhabalar, bu yazımda Unit test nedir nasıl yazılır konusuna değinmiştik. Şimdileri mockito’ ya başlıyoruz. Daha önce de söylediğim unit test yazarken proje standartımızı arttırarak development esnasında neler ile karşılaşabileceğimizi önden görme şansı yakalıyoruz.

O zaman başlayalım.

Mock kelime anlamı olarak Dummy gibi sahtekar şerefi olmayan dolandırıcı nesne anlamına geliyor 🙂 🙂

Mockito nedir? sorunsalı

mocki mocki test 1-2 test a se

Testlerimiz esnasında Mock nesnesini bize kullanırmayı amaçlayan bir freamworktur. Mockito adını mojitos içeçeğinden almıştır.

Linkedin de teknik lider olarak çalışan Szczepan Faber adındaki developer arkadaşımız kendine gönüllü bir ekip kurarak mockito kütüphanesini opensource ediyor ve MIT lisansı ile halka açık ediyor.

bkz. Git Repo: https://github.com/mockito/mockito
Ben selamlaştım teşekkür ettim. https://twitter.com/mockitoguy
EN çok sevdiğim java tabanlı tutorial hazırlayanBaeldung’ ta çok güzel bir tutorial hazırlanmış. https://www.baeldung.com/mockito-series Bende bu tutorial dan öğrendiğim ile kod yazarken çok aktif kullandığım bu freamwork’ ü elimden geldiğince anlatacağım.

Bu arada java tabanlı bir freamwork ama microsoft ayağında da C#.Net ile mockito kütüphanelerini edinebilirsiniz. Ben kendi alanım olan java ile devam ediyor olacağım.

WordPress’ te yazmayı sevmediğim için makalenin devamını aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

Ara not, ilginenler için önem içerir.

Primefaces JSF ve SpringBoot tabanlı CRUD işlemini yapan bir proje geliştirdim. openJDK11, embedded tomcat, mockito, lombok gibi güncel teknolojiler kullandım. Daha da güzeli Layered Architect’ e sahip bir proje. Onu da başka yazımda anlatacağım ama mockito yu size daha iyi anlatmak için bu bahsettiğim projede mockito kullandım. Controller, service ve repo katmanlarında ince ince işledim. Bu projeyi indirerekte mockito örneklerini görebilirsiniz 🙂 Tek ricam yorum yapmanız beni yazıp paylaşmaya teşvik ederken; alıntı yaparken kaynak belirtmeyi lütfen unutmayınız. Selam ve sevgilerimle,

Yazının devamı için makaleyi indirin veya açın.

Örnek projeyi indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir