SQL_1: Veri, Bilgi, Veritabanı, VTYS

Merhaba arkadaşlar. Yeni ve uzun süren bir konuya başlangıç yapıyoruz. Söz konusu olan dersimiz bir yazılımın en önemli bileşeni olan veritabanı sistemi. Ama,

Öncelikle veri ve bilgi nedir?

Veri, bilgiyi elde etmeye yönelik olan ve işlenmemiş ham bir malzeme, dağınık haldeki bir topluluktur. Bilgi ise verilerden anlamlı bir bütün teşkil edecek şekilde bir araya getirilmiş ve gelecekle ilgili olayları yada organizasyonları etkileyecek bir topluluktur.

Veritabanı nedir?

Veri tabanı ( Database), birbirleriyle ilişkisi olan verilerin tutulduğu, kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş veriler topluluğunun mantıksal ve fiziksel olarak tanımlarının olduğu ve bunların sayısal ortamlarda saklandığı ve gerektiğinde tekrar bir erişime olanak sağlayan, büyük boyutlarda veriler barındıran bilgi depolarıdır. Veri tabanları gerçekte var olan ve birbirleriyle ilişkileri olan nesneleri ve ilişkilerini modeller. 

Bunun için kullanacağımız ortak dil olan SQL(Structured Query Language) diline giriş yapacağız ve VTYS olarak (Veri Tabanı Yönetim Sistemi) kullanacağımız alt yapı MS SQL (Microsoft SQL Server) olacak. Bunun dışındaki VTYS’ lere örnek olarak Oracle, Sysbase Informix, MySQL, DB2 gibi araçlar söylenebilir.

VTYS tam olarak nedir ve ne iş yapar?

Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, fiziksel hafızada bilgileri çeşitli özelliklerine göre gruplandırıp şekillendirdikten sonra saklayan programlardır. VTYS, saklanan bu veriyi, Yapısal Sorgulama komutları (SQL) ile insanların istekleri çerçevesinde işler, yeniden şekillendirirler. Yani, Veritabanı Yönetim Sistemi’nin bir ucunda, bilgisayar diskinde saklanan düzenlenmiş veriler, diğer ucunda ise bir kullanıcı (genellikle insan) veya istemci vardır.

(VTYS nin çok fazla detayına girmeye gerek duymuyorum arkadaşlar. Teorik olarak merak edenler google’ den araştırma yaparak daha fazla bilgi edinebilirler.)

Sonraki dersimizde buluşmak umuduyla, hoşcakalın.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir