Unutulmayan Yazılım Hataları ve Sonuçları

Bir yazılım geliştirirken dikkat edilecek en önemli husus, yazılımın en az derecede hata içermesi ve kendinden beklenenleri en üst seviyede karşılamasıdır. O yüzden dolayıdır ki yazılım test eylemleri, yazılım geliştirme sürecinde en erken safhalarında başlar.

Testçiler, muhtemel hataları yazılım geliştirme sürecinin en erken safhalarından itibaren bulmayı ve bulunan hataların düzeltilmesini amaçlarlar.

Geçtiğimiz günlerde #ÜniversiteTercihleri hashtag’ inin altında Yazılım Mühendisliği ile ilgili olan makalemizi yayınlamıştık. Bu makalede yazılım geliştirme süreçlerini kapsamlı bir şekilde incelemiştik. Dileyen arkadaşlar buradan ilgili yazıya ulaşabilirler.

Bilgisayar sistemleri hatalar barındırır. Bu hatalar insan (geliştirici, analist vb.) veya donanım kaynaklı olabilir. Oluşan hataların maddi ve prestij kayıplarına sebep olmaması için yazılım test sürecinin, proje döngüsüne katılması sağlanmıştır. Bu sayede kayıpların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Burada unutulmaması gereken şey mükemmel bir yazılım olmadığı ve bir yazılımın asla %100 test edilemeyeceğidir.

 

Yazımın devamı için bilim sitesi fizikist.com’ a yönlenin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir